Home Hot News מתרחבים בחסכוניות: מעבד הדור הבא של אינטל נצפה עם 32 ליבות לוגיות

מתרחבים בחסכוניות: מעבד הדור הבא של אינטל נצפה עם 32 ליבות לוגיות

12
0
מתרחבים בחסכוניות: מעבד הדור הבא של אינטל נצפה עם 32 ליבות לוגיות

אחרי דור ה-Alder Lake מגיע דור ה-Raptor Lake – ובו אנו נוכל למצוא שידרוג דווקא במספר ליבות העיבוד הקטנות והיעילות, אך לא במספר ליבות העיבוד הגדולות העיקריות שבמערך

דור ה-Core ה-12 מאינטל נמצא עדיין בחיתוליו על פי מדדים רבים, עם שלל השקות שממתינות לנו מעבר לפינה גם בעולם הנייח וגם בעולם הנייד, אך עם זאת גם במסגרת ההיצע הצנוע שזמין כעת אפשר לטעון בבטחון כי יצרנית השבבים הוכיחה לנו בהצלחה פוטנציאל חיובי נאה בארכיטקטורות היברידיות עם שילוב חכם בין ליבות חסכוניות לליבות גדולות שמכוונות לתדרים וביצועים מירביים. האם יותר ליבות יביאו בוודאות ליותר ביצועים, ללא תלות בהיותן מהסוג הקטן או מהסוג הגדול? את התשובה לשאלה הזו אנחנו עשויים לראות בבירור בדור ה-Core ה-13 במהלך השנה הקרובה.

על פי תיעוד שנצפה במאגר של מבחן הביצועים Crossmark (ומאז כבר הוסר משם), מעבד אחד לפחות מדור ה-RPL-S של אינטל, או Raptor Lake, יכלול 24 ליבות עיבוד פיזיות ו-32 ליבות עיבוד לוגיות – כאשר על פי המאפיינים העקרוניים המוכרים לנו כעת משמעות מערך כזה היא שילוב בין שמונה ליבות Core גדולות עם HyperThreading יחד עם 16 ליבות עיבוד קטנות, או כמות כפולה מזו שקיימת כיום במעבדי Core i9 הבכירים בדור ה-Alder Lake.

הופעה מוקדמת מאוד לדור הבא מבית אינטל – עם הפתעה בלתי צפויה שכדאי לקחת בעירבון מוגבל, כמיטב המסורת

על פי המידע הקיים ברשת נכון לרגע זה, מעבדי Raptor Lake הראשונים לשוק הנייח יגיעו אל החנויות כנראה במהלך החודשים האחרונים של 2022, כשנה אחרי מעבדי Alder Lake הראשונים, עם התבססות על אותה תושבת LGA1700 של הדור הנוכחי ועל תמיכה היברידים בזכרונות DDR4 ו-DDR5 שתהפוך את המעבר הטכנולוגי לחלק ונוח יותר, אותו תהליך ייצור כמו Alder Lake (אותו מכנה החברה Intel 7 על בסיס השיטה החדשה שלה) ותמיכה מורחבת צפויה ב-PCI-Express 5.0, גם עבור כונני אחסון ולא רק עבור כרטיסים גראפיים. הליבות הגראפיות המובנות בחלק מן המעבדים לא צפויות לעבור שינוי ארכיטקטורה משמעותי ביחס למה שזמין במעבדים השולחניים כעת, וגם הליבות החסכוניות אמורות לשמור את ארכיטקטורת Gracemont שלכם ללא שינויים מהפכניים, זאת בזמן שדווקא הליבות הגדולות והעוצמתיות (שמספרן המירבי יישאר ללא שינוי, לכאורה) כן יעברו מקצה שדרוגים בהתאם לשאיפה של אינטל לחזור אל שיטת עבודה דמוית Tick-Tock עם שיפור בתהליך הייצור או שיפור בארכיטקטורה בכל דור מוצרים.

אינטל הצהירה מהרגע הראשון כי ליבות ה-Gracemont החסכוניות שלה רחוקות מלהיות איטיות או חלשות – אך האם הכפלה של מספרן בתוך מעבד אכן תביא לקפיצה גדולה בביצועים בהיבט הכולל? יכול להיות שבקרוב יהיו לנו תשובות

ראוי לציין כי הניקוד במבחן ה-Crossmark לו זכה מעבד ה-Raptor Lake המסתורי, יחד עם 32GB של זכרון DDR5 וכרטיס גראפי מסוג GeForce RTX 3070, היה נמוך בעשרות אחוזים מהתוצאות הנפוצות של מעבדי ה-Core i9-12900K המובילים כיום – אך ממש לא כדאי לקפוץ למסקנות מרחיקות לכת בשלב זה, שכן יש עוד חודשים רבים לפנינו עד להשקה הרשמית ועל כן מדובר כמעט בוודאות בבדיקה מוקדמת של חתיכות סיליקון ראשונות אשר הגיעו מפס הייצור, עם מגבלות משמעותיות על הספקי ותדרי הפעולה.

עם זאת, כבר עכשיו ברור כי יהיה מעניין מאוד לדעת כמה ביצועים, אם בכלל, יוכלו להוסיף עוד ליבות חסכוניות ללא קפיצה גם במספר הליבות הגדולות במערך – בוודאי כשמהצד השני יוכלו לעמוד מעבדים עם ליבות Zen 4 חדשות ועם טכנולוגיית ה-V-Cache המבטיחה.

%